İletişim ve Sipariş Hattı
0 232 257 57 35

Isı Yalıtımı

Isı yalıtımının binanın yapım aşamasındaki maliyeti, bina maliyetinin % 2’si ile 5’i arasındadır. Dünya üzerindeki enerji kaynaklarının hızla tükenmesi üzerine gelişmiş ülkeler başta olmak üzere tüm ülkeler enerji ihtiyaçlarını kontrol altına alma ve enerjiyi etkin kullanma yöntemleri geliştirmişlerdir. Söz konusu bu enerjinin; etkin kullanılması,ısı yalıtımı ile sağlanabilir. Isı yalıtımı; binaların duvar, pencere, kapı, döşeme, tavan ve çatılarına uygulanır.
Isı yalıtımının binanın yapım aşamasındaki maliyeti, bina maliyetinin % 2’si ile 5’i arasındadır. İnşaat aşamasındaısı yalıtımı yapılmış bir binada; düşük kapasiteli kazan, klima, küçük radyatör ve tesisat kullanılacağı için yatırım ve işletme maliyeti de azalacaktır. Isı yalıtımı için yapılan harcamalar, sağlanan enerji tasarrufu ile 2-5 yıl içinde geri kazanılacaktır. Isı yalıtımı

- Binaların çatı ve duvarlarına
- Toprak temaslı mahallere
- Katları ayıran döşemelere
- Tesisat boruları ve havalandırma kanallarına
- Garaj, depo gibiısıtılmayan bölümlere bakan duvarlara yapılır.

Isı yalıtımı iki farklı ortam arasındaısı alış-verişinin engellenmesine denir. Bu genelde özel malzemelerle yapılır örneğin iki duvar arasına yerleştirilen yalıtım malzemeleri ses,ısı vb. yalıtımı yapabilir. Basit birısı yalıtımı örneği verirsek bu yanı zamanda günlük hayattaki yeridir, örneğin termoslara bir şey koyduğumuzda bu cisminısısı uzun süre sabit kalır. Bunun en önemli nedeni termosun iki tabakadan oluşuyor olmasıdır. Bu iki tabaka arasında durgun hava hapsedersen bu hava tabakası yalıtım malzemesi etkisi yapar. Aynı şekilde bunun bir örneğide kar memleketine gittiğimizde belki başka bir yere kar götürmek isteriz. Bunun için bir poşetin içine kar koyarız ve poşeti bağlarız ama o şekilde bırakmayız o bağladığımız poşetide başka bir poşetin içine koyarak o poşetide bağlarız. Bu sayede iki poşet arasındaki durgun hava yalıtım malzemesi yaparak karı dışarınınısısından yalıtır. Olayın mantığı budur...

Isı Yalıtımının Avantajları
ısı yalıtımıIsı kayıplarını engelleyerek ortalama min. %30 enerji tasarrufu sağlar,
ısı yalıtımıDengeli oda sıcaklıkları ile konforlu ve sağlıklı mekanlar sunar,
ısı yalıtımıKüflenme, siyah leke ve mantar oluşmasına neden olan yoğuşmayı önler
ısı yalıtımıBina taşıyıcı sistemindeki donatılarda olabilecek korozyonu önler, bina onarım masraflarını azaltır, binanın ömrünü uzatır,
ısı yalıtımıYakıt tüketiminde atık gazların azaltılması sağlanır ve çevre korunmasına katkı sağlar.

Isı yalıtımı nasıl yapılır?

Isı yalıtımı evlerimizin çatı, döşeme ve dışa bakan tüm duvarlarınaısı geçirmeyen malzeme uygulanmasıyla yapılır. Pencerelerde de özel kaplamalı yalıtım camı üniteleri ve yalıtımlı doğramalar kullanılmalıdır. Isı yalıtımı binaların içinden veya dışından uygulanabilir. Isı yalıtımının önemli bir unsuru da tesisatların yalıtılmasıdır.

SES YALITIMI

Mineral Yünler (camyünü ve taş yünü)
(50 mm kalınlıkta)0.100.600.901.001.000.95
Poliüretan yumuşak köpük
(50 mm kalınlıkta)0.080.270.701.071.051.04
Melamin köpük
(50 mm kalınlıkta)0.150.270.630.911.031.06
Ahşap Yünü0,500,800,900,900,900,90
Akustik Malzeme Ses Yutma Katsayıları

Ses bir ortamda yayılırken, bir engelle karşılaştığında, diğer fiziksel olaylar gibi üç temel biçimde davranır. Sesin bir bölümü karşılaştığı engelden yansır,bir bölümü engel tarafından yutulur, kalanı da engelin diğer tarafına geçer. Dolayısıyla her malzemenin bir ses yutma katsayısı (?) vardır.

Ses Yalıtımı :

Gelişen teknolojiye paralel olarak yapı elemanlarının hafiflemesiyle gürültü sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple yapı elemanlarının ses ışınları karşısındaki davranışlarını iyi bilmek, sonradan meydana gelecek ve masraflı, telafisi zor durumlarda kalmayı önleyebilir. Yapı elemanları vasıtasıyla iletilen bu seslerin miktarlarını azaltmak için alınan önlemlere “Ses Yalıtımı” denir.

Yapı elemanlarında sesin iletimi ve yayılımı iki yolla olur :

1. Hava doğuşumlu sesin bir mekandan diğerine iletilmesi
2. Darbe sesinin alıcı mekanda hava doğuşumlu ses olarak yayılması ya da strüktür yoluyla uzak mekanlara taşınarak hava doğuşumlu ses olarak yayılması

Özellikle konut, okul, hastane gibi gürültüye duyarlı yapılar için yapı elemanlarının ses geçiş kaybı değerlerinin belli limitlerde olması gerekmektedir. Yapı akustiği açısından en doğrusu mimari tasarım aşamasında gürültü kontrolünün yapılmasıdır. Mekanların işlevleri ve bu mekanları etkileyen gürültü kaynakları göz önüne alınarak alınabilecek bazı önlemler şu şekildedir :

Yapının Konumu

ısı yalıtımı Yapının otoyollardaki trafik gürültüsünden, demiryolu ve havayolu taşıtlarının gürültülerinden etkilenmemesi için yapıları mümkün olduğunca buralara uzak inşa etmek.
ısı yalıtımı Gürültü kaynağı ile seçilen yerleşim merkezleri arasına doğal tepeler, ağaçlar veya yapay setler oluşturmak.
ısı yalıtımı Yansımaya sebep olacak bina şekillerinden kaçınmak. (U şeklinde, avlu tipi)
ısı yalıtımı Mevcut rüzgar ve sıcaklık değişimlerini dikkate almak.

Yapı içindeki bölme elemanlarının ses yalıtımı

ısı yalıtımı Yapı elemanlarının yoğunluğunu arttırmak.
ısı yalıtımı Çift tabakalı duvar uygulaması yapmak.
ısı yalıtımı Cam alanlarında çift cam, lamine cam uygulaması yapmak.
ısı yalıtımı Kalın, ağır ve boşluksuz kapılar kullanmak. Kullanılamıyorsa önlem almak.
ısı yalıtımı Duvarları delerek geçen havalandırma kanallarından, borulardan ve etrafındaki boşluklarda ses sızıntısını önlemek.
ısı yalıtımı Darbe sesine karşı yüzer döşeme uygulamaları yapmak (neopren,polietilen, taşyünü döşeme detayları) , esnek tespitli asma tavan uygulamak.